Наказом Міністерства культури України за № 331 від 26 серпня 1969 року в місті Чернігові було відкрито дитячу музичну школу № 2.

 

 

 

 

 В трьох навчальних аудиторіях міського Палацу піонерів, де спочатку була розташована музична школа, 55 учнів опановували початкову мистецьку освіту і яким в цьому допомагали викладачі Лариса Дем’янчук, Лариса Агаркова, Неля Лепеха, Людмила Гуріна, Марія Стриленко та директор Петро Половець.

Молодий колектив школи став гідним продовжувачем музичної культури та освіти Чернігова, яка активно почала формуватися після заснованого Кіндратом Сорокіним, ще у 1904 році Чернігівського музичного училища, і відновленого після 1919 року професором Московської консерваторії Євгеном Богословським, чиє ім’я носить Чернігівська музична школа № 2.

 

 

Працюючи в музичній школі у 70-80-ті роки ХХ сторіччя, викладачі Наталія Чеберда, Алла Половець, Ольга Рубіна, Михайло Легкобит, Наталія Федулова, Тамара Рудницька, Тетяна Марченко, Галина Семеняк, Ніна Капітонова, Володимир Заворотний, Віра Красноголова, Сергій Мартиненко, Галина Тінякова, Олена Тренічева, Ольга Глінка, Адольф Чеботарьов, Віктор Голдовський, Анатолій Сімкін, Олена Мординська, Лідія Фалалєєва та інші заклали неповторний дух, «своє обличчя» мистецької школи.

У 1979 році на баланс міського відділу культури було виділене приміщення по вулиці Фрунзе (віднині Мстиславська, 11) для розміщення музичної школи №2.

Додаткові навчальні аудиторії надали можливість поступово збільшити контингент до 380 учнів та значно поповнити викладацький склад високопрофесійними спеціалістами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Засідання педагогічної ради в новому приміщенні проводить П. Половець (1980р.)

 

 

В різні роки музичну школу очолювали Петро Половець (1969-1983 рр.), Михайло Легкобит (1983-1997 рр.), Микола Литвин (1997-2002 рр.), Леонід Смоляк (2003-2008 рр.).

 

Директор школи О.М.Коваль

Заступник директора з навчально-виховної роботи М.А.Мойсієнко

 

За 50 років, Свідоцтва про початкову спеціалізовану мистецьку освіту отримало майже 2000 її вихованців. Сотні учнів школи продовжили свою мистецьку освіту на професійному рівні і працюють в країнах близького та дальнього зарубіжжя: у США, Великій Британії, Німеччині, Ізраїлі, Росії, Білорусі, Іспанії, Арабських Еміратах…

Серед митців обласного центру добре знані випускники нашої школи Алла Ляпкіна, Олег Бойко, Лариса Падій, Ольга Коцур, Людмила Суховерська, Ніна Шевчук, Артем Рей, Вадим Шестаков, Іван Берізка…  Чимало випускників працюють саме в мистецьких школах міста, в т.ч. Олена Савченко – директор міської школи мистецтв.

Кожний четвертий викладач школи – це випускник минулих років. А Свідоцтво під №1 про закінчення Чернігівської музичної школи №2 отримав у 1974 році (І випуск) Сергій Кухаренко, який успішно працює в рідній школі.

 

 

В 2014 році школі було присвоєне ім'я видатного піаніста-педагога, музикознавця Євгена Васильовича Богословського.

 

 

В.М. Суховерский (2014р.)

 

Освітній процес в школі забезпечують 68 педагогічних працівників, з яких 18 мають педагогічне звання «викладач-методист» та «старший викладач», а Юрій Карпенко і Микола Олексієнко – звання «Заслужений працівник культури України».

Колектив Чернігівської музичної школи №2 імені Євгена Богословського (2019р.)

 

Організації освітнього процесу, підвищенню якості викладання, виконавської майстерності сприяють створені в школі вісім відділів: фортепіанний, струнно-смичкових інструментів, народних інструментів, духових та ударних інструментів, сольного співу (академічного), вечірній естрадний відділ, відділ «предмет за вибором» та відділ музично-теоретичних дисциплін, на яких, 380 учнів опановують 18 мистецьких спеціалізацій.

 

50 років… Пора мудрості та зрілості, пора творчих досягнень та майбутніх злетів! Фортепіанний відділ дещо молодший – йому 48 років, і його історію неможливо відокремити від історії школи. У 1969 році першими викладачами по класу фортепіано були Лариса Дем’янчук та Людмила Гуріна. Пізніше до школи прийшли Наталія Чеберда, Ольга Рубіна, Наталія Федулова, Галина Вергелес.

Так сформувався викладацький склад піаністів, і в 1971 р. був відкритий фортепіанний відділ школи до якого приєднались Галина Семеняк, Тетяна Марченко та Сергій Мартиненко.

Засідання фортепіанного відділу (1980 р.)

 

 

 

Сьогодні на відділі працює понад 20 викладачів, які в своїй творчій праці поєднують любов до дітей та свій високий професіоналізм.

 

Викладачі фортепіанного відділу школи (2019р.)

                       

 

В різні роки фортепіанний відділ очолювали справжні професіонали-музиканти: Наталія Чеберда, Сергій Мартиненко, Тетяна Князєва, Наталія Демидова. У вересні 2019 року завідуючою фортепіанним відділом призначено Ірину Рябченко – випускницю школи.

 

С. Мартиненко (1981р.)

 

За роки існування школи близько 500 її випускників закінчили навчання на фортепіанному відділі. Чимало з них працюють  за кордонами України, а деякі – повернулись у рідну школу в якості викладачів різних відділів: Ірина Бут, Ірина Рябченко, Галина Кузуб, Владислав Костильов, Євген Виноградський, Єлизавета Кінжібала, Тетяна Коцур.

Так і продовжується викладацька спадкоємність.

Навчання на фортепіанному відділі – це не тільки уроки та академічні концерти, це ще насичена концертна та конкурсна діяльність. Учні гідно представляють школу на шкільних, міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах, активно беруть участь в міських мистецьких заходах.

Історично так склалося, що розвиток фортепіанної школи Чернігівщини у ХХ-му столітті великою мірою залежав від громадської та викладацької роботи Євгена Васильовича Богословського – видатного викладача-піаніста, громадського діяча, людини величезної ерудиції та освіти. Викладачі відділу Тетяна Марченко та Наталія Чеберда навчалися у Віри Степанівни Гурко, яка була ученицею Є.В. Богословського. Пощастило і Олександру Ковалю, Галині Тіняковій та Олені Мартиненко, які деякий час також займалися у Віри Степанівни. Продовжуючи викладацьку спадкоємність, закладену у далекому 1921 році усі викладачі відділу та концертмейстери творчо, активно і з успіхом прищеплюють своїм вихованцям любов до музики, бережуть піаністичні традиції, започатковані великим маестро.

 

 

Після відкриття школи на відділ струнно-смичкових інструментів, відразу ж були прийняті висококваліфіковані викладачі – Лариса Агаркова, Адольф Чеботарьов, Віра Красноголова. Засновником класу віолончелі в школі є Семен Тишкевич. Дещо пізніше до школи прийшли працювати віолончелістка Олена Мординська, скрипалі Анатолій Сімкін, подружжя Олександр та Галина Воробйови, Віктор Голдовський.

Струнний квартет викладачів у складі:

О. Воробйов, О. Мординська, В. Голдовський,

А. Сімкін

Інструментальний квартет викладачів у складі:

О. Шевчук, О. Воробйов, О.Мординська, О. Бойко

Саме  Віктор Голдовський багато років поспіль очолював відділ струнно-смичкових інструментів. Завдяки його високому професіоналізму та невпинній праці, чимало вихованців школи стали професійними музикантами та послідовниками його улюбленої справи. Вони працюють, як в навчальних закладах, так і в провідних симфонічних оркестрах України.

За часів роботи Віктора Голдовського, розпочав своє існування ансамбль скрипалів, який зараз має назву «Камертон». В різні роки ансамблем керували Олександр Воробйов, Світлана Мірошниченко. Зараз ансамбль очолює – Євгенія Берізка (завідуюча відділом струнно-смичкових інструментів).   

Ансамбль скрипалів старших класів «Камертон»

 

В 2014 році було створено ансамбль скрипалів молодших класів «Веселка» (керівник Тетяна Грищенко):

Ансамблі скрипалів – неодноразові переможці і лауреати творчих конкурсів різного рівня.

Серед викладачів відділу також є випускники нашої школи! Це – Світлана Мірошниченко, Євгенія Берізка та Тетяна Грищенко.

Викладачі відділу струнно-смичкових інструментів (2019р.)

 

 

Відділ народних інструментів – один з найпотужніших в школі. Освітній процес забезпечують 17 викладачів, серед яких Олена Большак, (зав. відділом), Заслужений працівник культури України Микола Олексієнко, викладачі-методисти Марина Мойсієнко, Лідія Фалалєєва та Володимир Орлов, старший викладач Алла Половець та інші.

Викладачі відділу народних інструментів (2019р.)

 

Відділ було сформовано у 1984 році. Першим завідуючим відділом була Алла Половець. Згодом –  Володимир Орлов, Марина Мойсієнко, Микола Олексієнко. Творчі учнівські колективи відділу є активними учасниками культурно-мистецьких заходів школи і міста.

38 років в Чернігові існує зведена капела бандуристів музичних шкіл №1 і №2 «Надія», яку 31 рік очолювала Лідія Фалалєєва (від музичної школи №2). Кращі традиції бандурного мистецтва продовжили Алла Марчук та Віра Мовчан.

Зведена капела «Надія» (кер. Л. Фалалєєва)

Зведена капела «Надія» (кер. А. Марчук, В. Мовчан)

Високопрофесійний виконавський рівень демонструє ансамбль гітаристів «Гіт-ART» (керівник Марина Мойсієнко), інструментальний ансамбль «Прем’єра» (керівник Олена Большак), майже 40 років в школі існує оркестр баяністів «Гармонія» під керівництвом Миколи Олексієнка і Сергія Кухаренка. Достатньо молодими колективами на відділі є ансамблі домристів «Глорія» (кер. Оксана Криволап), бандуристів «Писанка» та «Казачок» (кер. Лідія Фалалєєва) та інші ансамблі малих форм.

Оркестр «Гармонія»

(кер. С. Кухаренко, М. Олексієнко)

Ансамбль домристів «Глорія»

(кер.       О. Криволап)

Ансамбль «Прем'єра» (кер. О. Большак)

Ансамбль гітаристів «Гіт-ART» (кер. М. Мойсієнко),

ансамблі бандуристів «Писанка» та «Козачок» (кер. Л. Фалалєєва) (м. Київ 2018р.) 

На відділі народних інструментів провідні викладачі активно працюють над методикою викладання та поширенням педагогічного досвіду. Зокрема, Володимир Орлов – автор багатьох статей та двох підручників. Лідія Фалалєєва – автор декількох підручників для юних бандуристів та їх викладачів. Марина Мойсієнко надає методичну допомогу викладачам мистецьких шкіл області, співпрацює з Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв, автор підручника (клас гітари).

Відділу духових та ударних інструментів у 2019 році виповнюється 30 років. Першими викладачами відділу були Михайло Легкобит, Ірина Заічко, Максим Лісовий, Олександр Нестреляй. Викладацьку роботу в школі вони вдало поєднували з виконавською діяльністю у складі оркестрів «Мерідіан» та «Ретро» Чернігівського міського Палацу культури («Хімік»).

Ансамбль духових інструментів (кер. О. Нестреляй)

Тривалий час (з 1998 р.) відділ духових та ударних інструментів очолював Заслужений працівник культури України Юрій Карпенко, а з 2017 року – Сергій Безпалий. Імена його учнів Степана Любчика та Єгора Гришина увійшли до книги «Майбутнє Чернігівщини – талановиті діти». Окрім викладацької роботи Сергій Безпалий активно займається виконавською діяльністю у складі оркестру військово-музичного центру Сухопутних військ Збройних сил України та бере участь в шкільних творчих колективах естрадного відділу, виступає як соліст. Тривалий час в класі духових інструментів працює Георгій Волков (клас саксофону, флейти).

Ансамбль духових інструментів «Асорті» (кер. Г. Волков)

Ігор Тонкошкурий приєднався до викладацького складу у 2018 році. Досвідчений музикант, який володіє багатьма духовими інструментами, має багаторічний досвід оркестрового артиста.

Викладачами класу ударних інструментів працюють Юрій Карпенко та Олександр Брайко.

Юрій Карпенко – заслужений працівник культури України, викладач-методист, є корифеєм відділу духових та ударних інструментів. Його учні – лауреати багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Більшість з них продовжили свою мистецьку освіту і стали професійними музикантами. Юрій Карпенко – засновник та керівник славнозвісного Зразкового дитячого ансамблю ударних інструментів «Поліські дзвіночки». Виконавська діяльність Юрія Карпенка пов’язана з багатьма музичними колективами м. Харкова та м. Чернігова. Результати його творчого життя, кропіткої та плідної праці описані в книзі В.П.Щербоноса «Браво, маестро!», яка вийшла в світ у 2018 році.

Зразковий ансамбль ударних інструментів «Поліські дзвіночки» (кер. Ю. Карпенко)

Олександр Брайко працює в школі з 2013 року. Учні його класу грають в багатьох учнівських колективах школи. Паралельно з педагогічною, викладач активно займається і виконавською діяльністю.

Викладачі відділу сольного співу (2019р.)

Першими викладачами-вокалістами в музичній школі були заслужений артист України Володимир Гришин  та Валентина Корінь. А у 2006 році відкрито саме відділ сольного співу (академічного). Його викладачами стали також заслужений артист України Іван Круш, випускниця школи Ірина Бут (перша завідуюча відділом), Вікторія Смоляк, Владислав Костильов, а також Ксенія Міненко. З 2013 року відділ очолив Владислав Костильов.

Вихованці школи продовжують вокальну освіту не тільки в Чернігівському музичному коледжі ім. Л.М. Ревуцького, а і в Національній музичній академії України імені П.І.Чайковського, Віденській консерваторії та інших мистецьких навчальних закладах. Родзинкою музичної школи є дитяча оперна студія «Бельканто», яка у 2005 році була започаткована на відділі «Сольний спів» Іриною Бут. З 2012 року оперну студію очолив Владислав Костильов. За цей період поставлено 12 музичних спектаклів: опера «Королівський бутерброд» (автор Г. Портной), опера «Кіт у чоботях» (автор Ц. Кюї), мюзикл «Оркестр» (автори С. Безпала та І. Чуприна), вокально-поетичний цикл «Країна Читалія» (автор Л. Дубравін). згодом були поставлені ще декілька спектаклів, в тому числі цикл з трьох дитячих опер Миколи Лисенка, в яких вперше взяли участь хорові колективи фортепіанного відділу. Вихованці школи з дитячою оперою «Червоний капелюшок» (автор Л. Берухзон) брали участь в ІІ Міському фестивалі музичного мистецтва «Чернігів оперний» (саме після цього оперна студія отримала назву «Бельканто»).

Постановка дитячої опери М. Лисенка «Коза Дереза» в ДНЗ №17

Постановка дитячої опери «Червоний капелюшок» в ДНЗ №76

У 2003 р. в Чернігівській музичній школі №2 імені Євгена Богословського відбулося відкриття єдиного в місті та області вечірнього естрадного відділу. Специфіка викладання на ньому досить незвична, оскільки навчання зорієнтоване на учнів як молодшого, так і старшого віку (студенти та робітнича молодь).

Викладачі естрадного відділу (2019р.)

Першим завідувачем вечірнього естрадного відділу став Олексій Кузьменко (викладач по класу синтезатора та естрадного ансамблю). В 2007-2016 рр. відділ очолювала Тетяна Степаненко, а з 2016 р.  – Світлана Безпала.

Нині на вечірньому естрадному відділі працює висококваліфікований викладацький склад за різними спеціалізаціями.

Клас естрадного вокалу започаткувала старший викладач Тетяна Степаненко, яка працює в школі з 2004 року. У 2015 році в класі «естрадного вокалу» розпочала свою викладацьку діяльність лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів Анжеліка Гальчук, яка також веде активну виконавську діяльність в якості солістки-вокалістки Міського палацу культури ім. В. Радченка. З 2016 року до викладання «естрадного вокалу» долучилась і випускниця нашої школи, лауреат Всеукраїнського конкурсу Ірина Аксьон. Паралельно з педагогічною діяльністю Ірина Аксьон виступає як соліска-вокалістка з ансамблем викладачів естрадного відділу та у складі жіночого вокального квартету, який вона і очолює.

В. Димарчук на звітному концерті школи (Клас викладача І. Аксьон 2018р.)

У класі акустичних (духових та ударних) інструментів на естрадному відділі викладають Сергій Безпалий (труба, естрадно-джазовий ансамбль), Олександр Брайко (ударні інструменти), Ярослав Гаврилишин (саксофон) та Олександр Янушкевич (кларнет, саксофон).

Ансамбль «Сеньйори сі-бемолю» (кер. Світлана та Сергій Безпалі

 

Інструментальний ансамбль «Jazz-Junior» (кер. Світлана та Сергій Безпалі)

Освітній процес в класі електроінструментів забезпечують Світлана Безпала (синтезатор, естрадно-джазовий ансамбль, музично-теоретичні дисципліни, композиція), Юрій Брязкало (електро-гітара, бас-гітара та естрадно-джазовий ансамбль) та Юлія Куса (синтезатор, концертмейстер).

Педагогічну діяльність Світлана Безпала поєднує з науково-дослідною та творчою роботою: активно співпрацює з Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв; автор 12 наукових публікацій, присвячених питанням дослідження джазу; учасниця Всеукраїнських та Міжнародних науково-практичних конференцій; автор музики до семи вистав Чернігівського обласного театру ляльок ім. О.Довженка, автор дитячих пісень, джазових композицій та аранжувань для естрадних ансамблів.

Для гармонійного музичного розвитку дитини потрібен комплексний підхід: розвиток слуху, ритму, музичної пам’яті, інтонації;  виховання художнього смаку, формування здатності реагувати на все прекрасне в житті та мистецтві. Все це забезпечує відділ музично-теоретичних дисциплін на уроках сольфеджіо та музичної літератури.

Викладачі відділу музично-теоретичних дисциплін (2019р.)

 

Історія відділу – це історія всієї школи. Першим викладачем  була Тамара Рудницька, яка поєднувала   викладання музично-теоретичних дисциплін та керівництво шкільним хором.

Т. Рудницька

Згодом штат школи розширювався. Розширювався і відділ музично-теоретичних дисциплін – були прийняті на роботу викладачі Ніна Капітонова, Тетяна Кушнір, Олена Тренічева. З 1983 року в школі працює Марина Кузнєцова.

Т. Кушнір (1986 р.)

 

Чимало випускників  школи стали викладачами-теоретиками, в тому числі ті, що раніше працювали в нашій школі – Наталія Гойса, Олена Попова, Світлана Євтушенко. Ірина Бут, викладач сольного співу та хоркласу, також раніше викладала  сольфеджіо та музичну літературу. А випускники школи минулих років Галина Кузуб та Євген Виноградський і зараз успішно працюють на відділі. Сьогодні під керівництвом старшого викладача Наталії Лук’янової  на відділі працює 6 викладачів. Сучасні умови навчання вимагають нових підходів до освітнього процесу. Тому на   відділі проводиться робота по впровадженню інноваційних методів викладання та виховання. На допомогу приходить сучасне комп’ютерне обладнання, яке використовується в теоретичних класах.

Протягом  кожного року викладачі відділу виступають з лекціями, організовують концерти, присвячені видатним композиторам, беруть участь в  обласних та міжнародних   теоретичних конференціях.  

Дружній колектив високопрофесійних, люблячих та знаючих свою справу викладачів, наполегливо працює задля високих результатів  в роботі відділу. Кожного року учні займають призові місця на теоретичних олімпіадах обласного та всеукраїнського рівня та щороку вступають до Чернігівського музичного коледжу імені Л.М. Ревуцького.

Відділ «Предмет за вибором» наймолодший у школі (відкрито у 2011 році). Очолює відділ Бондаренко О. П. (старший викладач,спеціаліст  по класу фортепіано  вищої категорії).

Викладачі відділу «Предмет за вибором»

Одним з пріоритетних напрямів роботи відділу є створення малих ансамблевих форм,які сприяють розвитку творчих здібностей дітей та виявленню талановитих учнів школи.

Учнівські дуети, тріо, інші за формою ансамблі кожного року збагачують здобутки школи найвищими досягненнями, неодноразово були лауреатами всеукраїнських, міжнародних фестивалів та конкурсів у Дніпрі, Львові, Києві, Чернігові та за межами України,зокрема у Любліні (Польща).

Учні відділу «Предмет за вибором» після концерту «Пам’ятаємо, перемагаємо!» (2016 р.)

Свою історію шкільна дитяча філармонія розпочала в 2004 році проектом «Могутня сила музики», який організував на той час директор школи Леонід Смоляк. Це були концерти для дітей, що знаходилися на лікуванні в Чернігівській обласній дитячій лікарні. Поступово проект розширювався.

Концерти шкільної дитячої філармонії під керівництвом Наталії Лук’янової в рамках проекту «Міська дитяча філармонія» - це перші кроки дітей нашого міста в світ класичної, народної та сучасної музики. Творчі зустрічі спрямовані для дітей дошкільних навчальних закладів (№17,№76),  загальноосвітніх шкіл (№2, 3, 19), навчально-реабілітаційного центру для дітей з вадами зору, реабілітаційного центру «Відродження», дітей що знаходяться на лікуванні в обласній дитячій лікарні, а також для маленьких глядачів Обласного театру ляльок імені О. Довженка.

Н. Лук'янова проводить концерт в Чернігівській обласній дитячій лікарні №47

Концерт в Чернігівському обласному театрі ляльок ім. О. Довженка

Щорічно дитяча філармонія організовує понад 20 концертів.

Концерт до Дня Соборності України. Творча зустріч учнів музичної школи №2 імені Євгена Богословського та дитячої художньої школи.

 Для глядачів –  це цікаві  тематичні лекції та натхненні вірші, можливість чути і бачити  різні музичні інструменти, збагачення знань про різні музичні стилі, спілкування з юними музикантами та прекрасна музика. 

Концертна програма на Валу.

Адміністративно-технічний персонал, який складається з 13 працівників на чолі з Валентиною Ботвинко, сприяє успішній реалізації освітнього процесу, створює належні умови для здійснення творчої діяльності мистецького закладу. У навчальному закладі регулярно оновлюється та ремонтуються музичні інструменти. Учні навчаються у затишних, комфортних аудиторіях. Адміністративний персонал доброзичливий, приємний у спілкуванні з викладачами, учнями, батьками. Відповідально ставиться до виконання своїх службових обов’язків, тому в закладі завжди панує гарна, доброзичлива атмосфера.

Адміністративно-технічний персонал школи.

Сьогодні Чернігівська музична школа №2 імені Євгена Богословського живе активним творчим життям.

 

Виконується «Гімн школи».